1541-ünket szépen eltemettük, megsirattuk, de most lássuk milyen 21. századi alternatívák léteznek helyette.
Vegyük elsőként szemügyre a legolcsóbb megoldást, amit akár házilag is könnyedén összebarkácsolhatnak az ügyesebb kezűek.
A "cucc" neve: 64HDD
Működési elvét tekintve egyszerű, de nagyszerű. Mai világunkban már szinte mindent emulálunk, amit csak lehet. Hát miért ne emulálhatnánk egy pc-vel az 1541-et?
Lényegét tekintve, összeköthetjük kedvenc C64-ünket egy mezei pc-vel egy X1541 vagy egy XE1541 kábellel, egyik felét a 64-be, másikat a pc nyomtató portjába dugva. Igen, ajánlott egy olyan pc, amin még megtalálható ez a bűvös parallel port :)
A feladat elvégzéséhez elég egy 386-os is, de olvastam olyanról aki egy kétmagos trilliómegahertzes gépet állított a jó öreg szolgálatába... :) A pc-n futó freeware program biztosítja a kommunikációt a két gép között. Szerencsétlen 64 (az esetek többségében) azt hiszi, ténylegesen egy 1541-el beszélget, hála az emulációnak.
Igen ám, de hol tároljuk az adatokat? Itt jön a szépsége a dolognak. A 64HDD szoftvere képes bármilyen adathordozóról adatot szolgáltatni a C64-nek, ami a pc-re rá van dugva. Legyen az vinyó, CD, vagy akár egy USB-s pendrive... A lemezek, kazetták D64 és T64 fileokban vannak tárolva.
Ez mind nagyszerűen hangzik, ám van egy kis bökkenő. A Commodore drive-ok híresek "intelligenciájukról", vagyis, hogy saját CPU-val, RAMmal, és OS-el rendelkeznek. Ezeknek az emulációja _jelenleg_ nincs megoldva. Vagyis a hatás legbiztosabban csak egyfile-os progikkal tuti. Azok a gyorstöltők, játékok, amik nem a hagyományos "buta" módon oldják meg a lemezkezelést, nem működnek. Végül is ne sírjunk, kezdetnek ez sem rossz...
További hátrány még, hogy a töltés sebessége csak néhány százalékkal gyorsul az eredetihez képest.
A legrosszabbról még nem szóltunk: a 64HDD "emulátor" kizárólag DOS alatt működik, vagy esetleg egy DOSBOX környezetben.
Természetesen a weboldalon (64hdd.com) rengeteg egyéb kiegészítő program és kütyü rendelhető, amik orvosolják a problémák nagy részét. Például 64hdd cartridge-ek, amik drasztikusan megnövelik az adatátviteli sebességet (extra kábel kell hozzá), spéci KERNAL ROM-ok, GEOS64HD, a GEOS fanoknak; bootolható CD-ROM, hogy ne kelljen DOS-t telepítgetni, stb, stb, stb...
Aki kedvet érez, keresse csak elő a 386-ost, meg a 80 megás vinyót, próbálja meg belepakolni mindezt egy 1571-es műanyag házába (lásd kép fent). Majd telepítsen némi DOS-t kislemezről, tépje ki a haját közben, aztán próbálja meg előásni agya legmélyebb zugaiból azokat a bizonyos DOS parancsokat is... A lustábbak rendeljenek CD-ROM-ot, bootoljanak, és játsszanak.
Mindegy melyik utat választod, a lényeg, hogy ezután büszkén lehet majd mutogatni a hüledező haveroknak, hogy "Nyenyenyeeeee, nekem ilyen is vaaan!" :)
Végezetül egy videó, hogy is néz ez ki élőben. Poénnak jó, de gyakorlati hasznát személy szerint egyelőre nem nagyon látom... Pár év fejlesztés után, rendes emulációval viszont király lehet az egyszerűségével.
(Jobban jársz duplaklikkel a videón, mert ide nem fér ki teljes valójában...Sorry :)))